Творба на Банкси, изобразяваща пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция, е преместена с цел безопасност, предаде ДПА.
Макет на Статуята на свободата, изработен от автора й Огюст Бартолди, ще остане във Франция благодарение на меценат, който се е намесил, преди статуетката да бъде пусната на търг, съобщава АФП.
Открита през 1886 г. в пристанището на Ню Йорк, статуята с оригинално наименование „Свободата просвещава света“ е подарък от Франция за Съединените щати.
Статуята е създадена в ателие недалеч от Париж от скулптора Огюст Бартолди. Преди това Бартолди изработва макет от глина с височина 49 см, който подарява на Едуар дьо Лабуле, пламенен почитател на САЩ, започнал подписка, за да предложи гигантската статуя на американците.
Век и половина по-късно потомците на Лабуле пожелаха да продадат макета на статуята на ноемврийския търг на парижката аукционна къща „Аркюриал“, която е получила сертификат за възможен износ.
Но елзаската комп
Нашата най-голяма награда са аплодисментите на публиката. Това са хората, които дават най-честна оценка за твоя труд. Това каза главният художествен ръководител на Професионалния фолклорен ансамбъл „Добруджа“ Стоян Господинов по повод празника на ансамбъла.
Днес се навършват 70 години от създаването му.
„Когато видиш залата пълна и чуеш аплодисментите, нестихващи и като видиш колко пъти викат артистите на бис, това е най-голямата оценка за труда ни“, допълни още Господинов.
Той посочи, че през годините съставът е получавал различни отличия, както държавни, така и общински. Има издадена и специална пощенска марка за 60-ата годишнина на ансамбъла. Фолклорният състав е носител на отличията „Кристално огърлие“, „Кристална лира“ и „Златна лира“ на Съюза на музикалните и танцови дейци.
Ст
Носителят на „Грами“ – Антони Вит, се завръща в София на 31 октомври, съобщават от Софийската филхармония. Концерт е в зала „България“.
Доайенът на диригентското изкуство ще представи програма от полски композитори – Витолд Лютославски с Концерт за оркестър, Мечислав Карлович – Вечни песни, оп.10, и Войчех Килар – Симфонична поема „Кошелец 1909”.
Антони Вит е номиниран седем пъти за наградата „Грами“ за записите на произведения от Кшищоф Пендерецки и Карол Шимановски. Отличен е през 2013 за записите на „Фонограми“, Концерт за валдхорна, Партита, „Пробуждането на Яков“ и „Анаксис“ от Пендерецки.
Любопитна подробност е, че по специалност Антони Вит е юрист, но в един момент решава да смени
Големият победител на 81-ото издание на кинофестивала във Венеция е безспорно първият пълнометражен англоезичен филм на испанеца Педро Алмодовар "Съседната стая". Снощи продукцията получи най-голямото отличие на фестивала - наградата "Златен лъв", въпреки че самият Алмодовар се размина с отличието за режисура.
Но всъщност в тазгодишното издание на достолепната венецианска Мостра (както е името на фестивала във Венеция на италиански) големият победител е още един и това е събирателното понятие на жената, прехвърлила границите на младостта и навлизаща в зрялата възраст, отбелязват италиански издания.
Истинско изобилие от жени на 50, 60, 70 години дефилира по червения килим на фестивала през неговите общо 11 дни. Председателката на журито, французойката Изабел Юпер е на 71 години. Носителката на почетен "Златен лъв" за цялостно творчество Сигърни Уивър е на 74
Писателят Ървин Уелш ще има среща с почитатели на 17 октомври 2024 г. в Централните хали. Събитието е част от програмата на 10-ия кино-литературен фестивал „Синелибри“, съобщават организаторите.
Специален гост на вечерта ще бъде българската актриса Анжела Недялкова, изиграла една от ключовите роли във филма „Трейнспотинг 2".
Ден преди това в кино „Люмиер“ ще се състои официалната премиера на документалния филм „Избери Ървин", посветен на живота и творчеството на шотландския писател. Заедно с писателя, на събитието ще присъства и режисьорът на филма – Иън Джефрис.
Това е седмото произведение на уличния художник от поредицата на животинска тематика. То се намира на хълма Лъдгейт - близо до катедралата „Сейнт Пол“ в центъра на града.
Графитът ще бъде временно съхраняван в офисите на корпорацията „Сити ъв Лондон“ (City of London Corporation), на по-малко от 15 минути пеша от предишното място.
„Преместихме творбата на Банкси, за да гарантираме, че е добре защитена и може да се разглежда безопасно от обществеността“, каза говорител на полицията.
В неделя Банкси потвърди, че той стои зад графита. На следващия ден много хора се събраха около него и го снимаха, докато беше охраняван.
В понеделник носорог, който изглежда така, сякаш се е качил върху автомобил, стана осмото произведение, представено в Лондон. То бе вандализирано от мъж с черна маска, който го надраска с бял спрей.
Концертът на Нина Николина „Етно джаз проект“ беше кулминацията за отбелязването на 60-ата годишнина от създаването на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ тази вечер.
„Всичко тече, всичко се променя, както е казал Платон, така и музеят се развива, но и пази традициите и занаятите.
Ние избрахме мотото „Пазим миналото, градим мостове към бъдещето“ и благодарение на всички колеги, без да затваряме музея по време на двегодишната реконструкция, ние станахме по-професионално извисени, повече творчески и с повече приятелството помежду ни“, каза в приветствието си проф. Светла Димитрова, директор на културната институция.
В приветствието си към музея от името на областния управител на Габрово Мария Башева, заместник областният управител Даниела Маринова посочи, че благодарение на усърдието на всички в &b
В Художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“ на 20 август ще бъде представена юбилейната изложба „80 за 80“ на Симеон Спиридонов. Това съобщават организаторите.
В залите на ХГ “Асен и Илия Пейкови“ ще бъдат показани над 80 творби, повечето от които са рисувани в периода 2023 - 2024г., допълват от галерията.
Академик Симеон Спиридонов е живописец, график, илюстратор. Носител на наградата на СБХ за карикатура (1967 г.), награда на Министерството на просветата (1979 г.), награда „Хуан Миро” за живопис (1993 г.). Роден 20 август 1944 г. в Севлиево. Завършва специалност Графика и илюстрация в Прага, Чехия. Нарисувал е повече от 2000 карикатури, оформил и илюстрирал над 200 книги, направил е стенописи и фрески в София, Прага, Берлин. Организира над 15 самостоятелни изложби в страната и чужбина - Прага, Лисабон, Париж, Мадрид, Лондон и др. Участва в много национал
Регионалният исторически музей във Варна отбелязва Международния ден на Черно море - 31 октомври, с фотоизложба и прожекция в памет на българския археолог проф. Михаил Лазаров по повод 90-годишнината от неговото рождение, съобщават от институцията. Инициативата е на уредника в отдел „Нова история на Варна“ Теодор Роков.
Изложбата илюстрира българската подводна археология и е подготвена от Центъра за морска история и подводна археология в Созопол. Тя ще остане във Варненския музей до края на месец ноември.
По-късно днес в Учебния музей ще бъде прожектиран документалният филм „На прага на цивилизацията“, заснет от екип на БНТ.
Проф. Михаил Лазаров е роден на 13 октомври 1934 г. в село Темниско, Великотърновско.
Завършва специалност История, археология и музейно дело в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, след к
Инди рок групата "Блосъмс" е начело на британската класация за албуми с продукцията си Gary, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.
Това е петият студиен албум на бандата от Стокпорт. Продукцията излезе на пазара на 20 септември, като "Блосъмс" стъпват на върха на чарта с четвърти албум. Gary застана на първата позиция още с дебюта си в класацията.
С него групата измести от първата позиция американската певица и актриса Сабрина Карпентър и нейната дебютна продукция Short N’ Sweet. Първият й албум излезе през месец август.
Третата позиция в британската класация за албуми е за Чапъл Роан с The Rise and Fall of a Midwest Princess.
В челната петица място намира шотландският певец и текстописец Том Уокър с продукцията си I Am, която е неговият втори студиен албум. Британецът Джими Екс Екс е пети
Туристическа обиколка „Сградите разказват“ и среща с екипа на изложбата съпътстват гостуващата експозиция „Истории зад фасадите“, съобщават организаторите от Регионалния исторически музей - София.
Изложбата представлява своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в София, и може да бъде разгледана до 6 октомври.
Като съпътстващо събитие музеят организира туристическа обиколка „Сградите разказват“ на 13 септември.
Тя дава още информация за включените в изложбата истории на обитателите на сградите и самите здания.
Сборният пункт за начало на обиколката е пред централния вход на Музея на София, уточняват организаторите.
От екипа отбелязват, че на 17 септември екипът на изложбата отново ще гостува на Централните хали.
„Там ще бъде представена сл
През последните осем дни уличният художник от Бристол всеки ден публикува по едно изображение на творба. Първата изобразява коза, последвана от силуети на слонове, маймуни, вълк, пеликани, котка и риби, които се появяват на различни места в Лондон.